Öğretmenler Gazetesi

10 Soruda Sözleşmeli Öğretmenlik ile İlgili Merak Edilenler

10 Soruda Sözleşmeli Öğretmenlik ile İlgili Merak Edilenler
10.220 Okundu
12 Temmuz 2018 - 3:06

1-Sözleşmeli Öğretmenlikte Maaşlar Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenlerin maaşları aynı olmaktadır. 2018 Temmuz ayından sonra sözleşmeli öğretmen maaşları ortalama olarak 3300 TL civarıdır.

DETAYLI 2018 TEMMUZ AYI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK MAAŞLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2-Sözleşmeli Öğretmenler Yazın Maaş Alır mı?

Evet Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenler gibi yaz aylarında da maaş alırlar.

3-Sözleşmeli Öğretmenler Ek Ders Alabilir mi?

Sözleşmeli öğretmenler de kadrolu öğretmenler gibi kültür derslerinde haftalık maaş karşılığı 15 saat meslek öğretmenleri için haftalık 20 saat çalışırlar. Bunun üzerindeki çalışmalarda ek ders alınabilir.Ek ders ücretleri ise 11.95 TL olacaktır.

DETAYLI 2018 TEMMUZ AYI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK EK DERSLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

4-Sözleşmeli Öğretmenlikte Tayin Hakkı Var mıdır?

Sözleşmeli öğretmenlerin hiçbir şekilde 4 yıl  boyunca tayin hakları bulunmamaktadır.

5-Sözleşmeli Öğretmenler Eş Durumu, Sağlık Gibi Özür Grubu Atamalarından Yararlanabilir mi?

Sözleşmeli öğretmenlerin 4 yıl boyunca sözleşmesi devam ettiği sürece hiçbir şekilde eş durumu ve sağlık özrü gibi durumlarla tayin olması mümkün değildir.5.yılın sonunda bu haklardan yararlanabilirler.


6- Sözleşmeli Öğretmenin Memur/İşçi Eşlerinin Tayin Durumu Nedir?

Sözleşmeli öğretmenin eşi eğer memursa, öğretmenin eşi öğretmenin bulunduğu ile eş durumu tayini isteyebilecek. Eğer eş özel sektörde ise eş durumun gerçekleşmesi mümkün görünmüyor.

7-Sözleşmeli Öğretmenin Sözleşme Süresi Ne Kadar Olacak?

Sözleşmeli öğretmenler atandıkları okulda en az 4 yıl sözleşmeli çalışmak durumunda. Eğer 4 yıl boyunca çalışmaya devam edilir ve olumlu bir performans puanı alınırsa sözleşmeli öğretmenler kadroya geçebileceklerdir. Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan maddeye göre sözleşmeli öğretmenlikte 4 yılını dolduranlar istedikleri takdirde bulundukları okulda kadroya geçebilecekler.

8-Sözleşmeli Öğretmenler Ne Zaman Tayin İsteyebilecek?

Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sözleşmeye bağlı çalıştıktan sonra kadroya alınabilecekler. Kadroya alındıktan 1 yıl sonra eş durumu, 2 yıl sonra ise il içi ve il dışı tayinleri yapılabilecektir.

9-Sözleşmeli Atama Yerleştirmeleri Sözlü Puana Göre Mi Yapılacak?

Evet, sözlü mülakat sonrasında adayların aldıkları puanlar tercih için kullanabilecekleri puanlar olacak. Fakat bu mülakat sonuçları KPSS puanlarının yuvarlanmış hali olarak verildiği için mülakat sonuçlarının eşit olması nedeniyle KPSS puanlarına göre atamalar yapıalcak.

10-Sözleşmeli Öğretmen Olarak Atandım, Doğum-Askerlik İzni Kullanabilir Miyim?

Bu izinleri kullanmak istediğinizde sözleşmenizi bu nedenlerden dolayı feshetmeniz gerekmektedir. Daha sonra görevinize dönebilmeniz için; Sözleşme feshinden dolayı tazminat almamanız, Doğumdan sonra en geç 1 yıl içerisinde, Askerlik görevinden sonra en geç 30 gün içerisinde sözleşmeli öğretmenliğe tekrar başvurmanız gerekiyor. Bu durumda olup tekrar sözleşmeli öğretmenliğe başvuranlar 30 gün içerisinde sözleşmeli öğretmenlik görevine başlatılır.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

2018 - Öğretmenler Gazetesi Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.