Öğretmenler Gazetesi

Okul Öncesi Öğretmenleri Dikkat

Okul Öncesi Öğretmenleri Dikkat
1.288 Okundu
20 Mayıs 2019 - 9:23

Genel Müdür Vekili Tuncay Morkoç imzalı resmi yazıda ”2023 Eğitim Vizyonunda okul öncesi 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınacağı ifade edilmiş, 2019 yıllık Cumhurbaşkanlığı programında ise ”önümüzdeki dönemde erken çocukluk eğitiminin 5 yaş için zorunlu olması sağlanacak” hedefine yer verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi ve İlköğretim Kurumlan Yönetmeliğinin 6. Maddesinin (c) fıkrasında yer alan “Oku! öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek için fıkranın (b) bendinde belirtilen sayıda başvuru olması halinde; okul müdürlüğünce Okul Öncesi Eğitim Programı doğrultusunda, çocuklar için önem arz eden konuları kapsayan ve mülki idare amirliklerince onaylanacak program çerçevesinde iki ayı geçmemek üzere yaz aylarında da eğitim yapılabilir.

Yaz aylarında yapılan eğitime sadece okul öncesi eğitimden yararlanamayan çocuklar kaydedilir. Talebin fazla olması durumunda gelecek eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocuklara öncelik tanınır.” ifadesi gereği ihtiyaç olması halinde okul öncesi eğitim kurumlarında yaz aylarında da eğitim yapılmaktadır. 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilkokul 1.sınıfa başlayacak olan çocuklardan okul öncesi eğitim alamamış olanların okul bazında sayısı, e-Okulda “IOM01001R36” numaralı “Bir Sonraki Yıl İlkokula Başlayacak Çocuklardan Okul Öncesi Eğitim Almamışların Listesi (Yaz Okulu Aday Liste)” raporunda yayınlanmış olup milli eğitim müdürlükleri bu listeleri ilgili okullara göndererek yaz okulu açılmasını sağlayacaktır.

Bilgilerinizi ve yaz okullarının 1 Temmuz 2019 tarihine kadar başlayacak şekilde gerekli planlamanın yapılması hususunda gereğini rica ederim.” denilmiştir. 

ÖĞRETMEN ATAMALARI GRUBUMUZA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

SÖZLEŞMELİ VE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER SAYFAMIZA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

2018 - Öğretmenler Gazetesi Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.